Kryt převodníků pro kola Azub19.10.2005
Tatík se v neděli pustil do výroby krytu převodníků. Cílem je eliminovat nepříjemně vypadající zuby převodníku na přídi kola. Hlavní a nejčastější přínos bude asi v tom, že se o ně člověk neušpiní, když kolem kola chodí.
Základem bylo zjištění, že náš stařičký házecí talíř (frisbee) má správný průměr a zakřivení okrajů. K tomu se přidala nějaká papírová trubka z trhacích papírových ručníků, která simuluje trubku středového složení. Je zvětšená na správný průměr pomocí papírové lepící pásky. Přesmykačovou trubku zastupuje dřevěná kulatina, opět zvětšená páskou. Celé je to přepevněné izolepou na frisbee. Pak se z plaselíny koupené v kilovém balení ve výtvarnických potřebách vytvořil potřebný tvar. Celé to pak vypadá tahkhle:


Ty žluté fleky dělá tuk použitý jako separátor.
Na tohle kopyto se položí tkanina. Použili jsme skelnou, keprovou 110g/m2, celkem čtyři vrstvy. Někde bylo nutné kvůli prudkým ohybům tkaninu nastřihnout a přeložit přes sebe, což dělá nepříjemné povrchové nerovnosti. Ty se dají případně přebrousit.
Do pryskyřice LH160 (tužidlo 135) taťka přidal černý pigment, aby byl díl probarvený naskrz. U takové součástky se předpokládá odření dříve či později, a bílé škrábance by byly v černém laku vidět.
Výsledek vypadá po ostřižení přebytků a mírném prvním zabroušení hran takhle:

Na práci za tři večery je to dost dobré. Zatím jsme to zkoušeli přiložit na moji 4ku a zdá se, že to bude celkem pasovat. A vypadá to dobře.
Mazací tuk jako separátor sice funguje, bohužel ale až moc. Malinko se vpil do první vrstvy tkaniny a ta není prosycená pryskyřicí úplně. Vyřešíme to tak, že tuk umyjeme jarem a benzínem a jednou to zevnitř přetřeme pryckyřicí. Možná při té příležitosti i přidáme vrstvičku tkaniny. Aspň už víme, proč se jako separátor používají speciální vosky.

31.12.2005
Momentálně používám tenhle kryt už dva měsíce. Opět jsem nedávno utrhl botou plastový kroužek dodávaný na převodnících (při blbnutí v terénu jsem chytal balanc máváním kolen do stran, pata se v blbou dobu vytočila dovnitř a plast byl v tahu:-)).
Funguje jak má a dobře vypadá. Už si nepamatuju, kdy se mě naposledy někdo zeptal, jestli ty zuby vpředu nejsou nebezpečný.
Když řadím z přostředního na největší talíř, několik článků řetězu nezapadne do zubů okamžitě ale objedou dokola na vrcholcích zubů. Pod krytem na to není místo, ale je dost pružný, aby to nedělalo problémy. Ozve se slabé zasyčení, kryt uhne a zapadne zpět na místo.
Tady je fotka, sorry za to bláto ale je přece zima, kdo to má furt leštit:-):