Levné SWB sedlo - výsměch laminátu25.1.2007
V diskusi na serveru Nakole.cz (konkrétně zde) bylo zmíněno sedlo typu parkové lavičky, co někdo viděl na fotce nějakého amerického lehokola - kratké ploché příčky přišroubované na dvou podélných žebrech. Napadlo mě (jako obvykle ráno když se mi nechtělo z postele, to mě vždycky napadají věci), že by to šlo udělat lepší - lehčí, bez šroubů nebo vrutů a tím pádem z tenší překližky aniž by se štípla, kdyby se ty příčky nějak vhodně prostrčily přímo tím žebrem a vlepily tam.
Napřed mě napadlo udělat příčky z bambusu, hodilo by se to k bambusovému kolu, co budu stavět. Pak jsem si řekl, že by to bylo zbytečně složité a možná i drahé na něco, o čem ani nevím, jestli to bude fungovat. Tak jsem zašel do Domácí dílny a koupil co zrovna měli: kus levné škaredé ruské překližky 78x32cm a čtyři třímetrové kulaté tyčky o průměru 10mm, asi smrkové. Překližek jsem probral asi deset než jsem načel jednu, na kterou se mohla vejít dvě žebra tak, aby minula suky v povrchových vrstvách. Celkem to stálo přes dvě stovky, ale tyčky jsem použil jen dvě, takže cena materiálu je asi 150Kč.
Na tvar žeber jsem použil pdf šablonu z odkazu z téže diskuse. Zkusil jsem ji odhadem vytisknout tak, abych dostal sedlo velikosti M. Nevyšlo to, mám Lko, ale to je jedno, pro ten pokus.
Šablonu jsme poslepoval, vyřízl a obkrelil fixou:


Obě žebra jsem vyřezal elektrickou kmitací pilkou razdva, snažil jsem se vytrhat co nejmíň třísek a jel jsem kvůli nim i trochu dál od čáry. Následně jsem zaprášil celou dílu (a svoje astmatické plíce) použitím rotačního šmirglu do vrtačky, kterým jsem žebrům trochu srovnal tvary do hladka, sbrousil je na sebe aby byla shodná a zaoblil rohy. Výsledek vypadal takhle:

Na řadu přišly příčky. Namaloval jsem si křížky podél horní strany žebra 5mm od kraje a 25mm od sebe. Bouchnul do nich důlky hřebíkem, chytl žebra k sobě svorkami a jal se vrtat. S přesností jsem se nijak nezalamoval, takže některé díry zasahují do okraje žebra a jiné ne a podobně. Koneckonců je to jen pokus.
Dalo trochu práci vymotat se v pokoji s tyčkou dlouhou 320cm a nezlomit ji, ale nakonec jsem ji dostal do svěráku. Řekl jsem si, že to chci mít radši úzké, taky aby se snížilo namáhání vyčnívajících částí šprušlí. Nejkratší šprušle uprostřed sedla jsem proto krájel jen 18cm dlouhé, nejdelší mají 21cm. Přechody jsou pozvolné, prostě jsem je dělal jednu za druhou jak se mi zrovna zdálo vhodné.
Každé ukrojené příčce jsem jen zlehka srazil hrany. Žebra jsem sevřel svorkami s 60mm distanční vložkou (dva kousky hranolu 30x30) a vsunul příčku. Většina jich šla pěkně ztuha, jak jsem chtěl - vrtal jsem to 10mm vrtákem a dřevo mírně pruží, takže 10mm tyčky se pak do otvoru sotva vešly. Malým kladívkem jsem je doklepával tak, aby byly uprostřed. Svorky s distančními špalíky jsem posouval vždy přibližně tam, kde jsem zrovna vkládal příčky. Začal jsem 18cm uprostřed, dodělal všechny směrem dolů a pak zbytek nahoru. Celkem je jich 34. Padlo na to cca 6,5m té kulatiny.
Sestavené to vypadá takhle:

Mezitím jsem dělal něco laminování na handbiku, takže jsem mohl k zakápnutí spojů použít zbylou pryskyřici. Překližka dost vsakuje, takže jsem nakonec každé místo kápnul dvakrát.
Pak to šlo na topení k zatvrdnutí:

Trochu jsem počítal s tím, že to bude kromě dobré ventilace mít i nízkou hmotnost, ale výsledek 616g mě skoro až vyděsil. Vysvětluje se tím i ten titulek: běžná sklolaminátová sedla mají cca 1200g, stojí 3000Kč a vydrží hodně. Vyrobil jsem nějaká, co vážila 700-750g, materiál stál cca 400Kč, práce 8-9 hodin nepočítám-li výrobu formy. Ta taky nevypadala, že by mohla mít s pevností potíže. K sehnání jsou karbonová za cca 6000-7000Kč, s váhou 550-650g. A tahle moje hrůza spotřebuje materiál ne víc než za 200Kč, tři a půl hodiny času a váží jen 620g!

Takže zbývá otázka, kolik vydrží. Je jasné, že asi nevydrží nehodu - při sklouznutí bokem sedla po asfaltu se pár příček asi zlomí. Jde je ovšem relativně snadno vyměnit. Pokud vydrží běžné ježdění, bude to supr sedlo. Pokud nevydrží, vyrobím další a o nědo pevnější (silnější žebra, 12mm příčky, případně spojené i na vnějším konci apod.).

Shrnutí nákladů:
Překližka: 32Kč
Příčky: 115Kč
Lepidlo (třeba nějaký rychlý epoxid): 50Kč
Práce: 3,5 hod
Nářadí: el. pilka, stojanová vrtačka, vrták 10mm, malá pilka, smirek, pilník, kladívko, dvě stolařské svorky a metr

Teď večer když lepidlo trochu zatvrdlo si na to zkusil sednout i otec. Délka sedla mu vyhovuje, L je jeho velikost, ale sedák mu připadá krátký a některé konce příček se mu trefují přímo do lopatek - mělo by to být užší nebo spíš širší. Mě sedlo připadá velice pohodlné, když mám na sobě svetr, ani nepoznám rozdíl oproti sezení na holém laminátu bez potahu.
Malinko se z toho ozvývalo nějaké lupání, vizuálně není poznat žádné poškození. V nejbližší době to testnu na našem lehorotopedu a pak možná i na Azubu. Pokud se rozpadne, vyrobím novou lepší verzi.